Anket Formu Nasıl Hazırlanır?

anket formu nasıl hazırlanır
Anket formu nasıl hazırlanır?

Anket formu nasıl hazırlanır? Anket formu hazırlanırken öncelikle anket başlamadan anketin en başına yönerge yani sunuş mektubu yazılmalıdır. Yönerge, bir kaç cümleden oluşan anketin amacı, önemi, nasıl cevaplandırılması gerektiğiyle ilgili olacaktır. Bu bölüm anket için oldukça önemli bir bölümdür. Kısa ama etkili olmalıdır.

Yönergeden sonra çok kısa cümlelerle kişisel bir takım bilgiler sorulmalıdır. Ancak bu bilgiler özel olmamalıdır. Çünkü özel bilgiler sorulduğunda cevaplayıcılar yanlış cevap verebilir veya tedirginlik yaşayabilirler. Sorular yanlış anlaşılmadan uzak olmalıdır. Bu yüzden kullanılan üslup doğru olmalıdır. Soruların sonundaki değil mi? Sorusu yönlendirici bir soru türüdür. Bu tür soru türünden kaçınılmalıdır. 

Sorulara fazla şık konulmamalıdır. Çok fazla seçenek olması cevaplayıcıların kafasını karıştıracaktır ve bu durum anket için olumsuz olacaktır.

Kişisel sorular cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi gibi basit ve genel sorular olmalıdır. Bu kısımda mümkün olduğunca az soru yöneltilmelidir. Kişisel sorulardan sonra sorulacak sorular gruplandırılmalıdır. Mantıksal bütünlük içerisinde ayrı sıralar ve gruplar halinde düzenlenmelidir.

Tedirgin edici sorular olmamalıdır. Yönlendirici sorularında olmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Örnek verecek olursak, bir mağazaya kaç kere gidildiği,  bir derginin kaç kere alındığı, bir mekana kaç kere gidildiği gibi bazı sorularda katılımcılar bu soruların cevabını net olarak bilemeyeceklerdir. Bu yüzden bu tarz soru tipinden kaçınılmalıdır.

Anket formu hazırlarken anket sorusu türü belirlenmelidir. Soru türlerinden birçoğu başka sorularda da kullanılabilir. Bu soru türleri çoktan seçmeli sorular, değerlendirme ölçeği ve likert ölçekleridir. Çoktan seçmeli sorularda bir cevap verilmelidir. Değerlendirme ölçeğinde 0-10 arasında bir derece verilmesi istenir.

Likert ölçeğinde ise katılıyorum, kesinlikle katılıyorum, katılmıyorum, kararsızım şeklinde seçenekler verilir. Makale anketine en uygun olan soru türleri seçilmelidir. Anketin bir grubunda çoktan seçmeli soru türü kullanılırken diğer grupta da likert ölçeği kullanılabilmektedir.

Anket formu hazırlarken detaylı bir şekilde bu ölçütler belirlendikten sonra anket formu hazırlanmaya başlanabilmektedir. Formu hazırlarken Google Forms veya SurveyMonkey kullanılabilir. Word ve Excel ile de anket yapabilme imkanı vardır. Excel Forms ve Word ile de hızlı bir şekilde anket formu hazırlanabilmektedir. Bu konuda Google Anket Hazırlama adlı içeriğimiz size yardımcı olabilir.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel anket araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir