Anket Formu

anket formu nasıl yapılır

Anket Formu Nasıl yapılır?

Anket formu nasıl yapılır? Anket formu hazırlamanın çeşitli yolları vardır. Anketler internet üzerinden hazır boş formlar üzerinden hazırlanabildiği gibi word, excel gibi programlarda da kişiler kendileri hazırlayabilmektedir. Hazır anket formları Google Forms ve SurveyMonkey gibi anket oluşturma platformlarında mevcuttur.

Google Forms kullanarak boş bir anketi doldurularak anket formu çok basit olarak oluşturulabilir. Anket formuna ilk olarak anketin amacı yazılmalı ve bu şekilde başlanmalıdır. Yönerge bir anket için önemli bir unsurdur. Mektup yoluyla anket yapılmak istendiğinde bu kısım biraz daha uzun olmalıdır. Sorular katılımcıların anlayacağı düzeyde, kolay ve basit olmalıdır. Açık uçlu soru türüyle anket başlamamalıdır. Anket için en önemli olan konuya cevap alabilmek için sorular ona göre oluşturulmalıdır. Benzer konulardaki sorular arka arkaya sorulmalıdır. Bu benzer sorular için aynı soru tipi kullanılmalıdır.

Anketin başında kişisel sorular sorulmalıdır. Çünkü anketlerde yaş grupları, eğitim düzeyleri, cinsiyet gibi faktörler ulaşmak istenilen sonuçların kategorisini belirlemektedir. Formun yazı tipi      düzgün ve okunabilir olmalıdır. Sorular arasında mesafe olmamalıdır. Kağıt düzeni güzel bir şekilde yapılmalıdır.

Sorular ve cevapların ayrımı net bir şekilde yapılabilmelidir. Cevaplayıcılar anketi doldururken kafaları karışmamalıdır. Sorunun sonlarında sorulan sorunun nasıl cevaplanması gerektiği yazılmalıdır. Bu tür durumlar belirtilirse cevaplayıcıların kafalarının karışmaları engellenir. Anketi hazırlarken cevaplayıcıların ilgisini çekecek cümleler soruların ardından koyulabilir. Böylece anket cevaplanırken, cevaplayıcıların anketten kopmaları ve dikkat dağılmaları engellenir. Ancak anket sorularında en önemli noktalardan birisi cevaplayıcıların sorular karşısında tedirgin olmamalarıdır.

Sorular bu doğrultuda hazırlanmalıdır. Çoğu anket sorusu bütün katılımcılar tarafından cevaplanmayabilir. Ancak cevaplayıcılar cevap verilmesi gereken sorulara yönlendirilmelidir. Bu yönlendirme en doğru şekilde yapılmalıdır. Anket formunun uzun olması soruların sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Araştırmada ana konuları belirleyerek ona göre soru hazırlanmalı ve soruların cevaplayıcıları bunaltacak uzunlukta olmamasına dikkat edilmelidir.

Anket formunun düzenlenmesinde kağıt renginden, soruların rengine kadar özenle düzenlenmesine dikkat edilmelidir. Fon koyu renkte olmamalıdır. Yazılar ise koyu renkte okunur şekilde olmalıdır. Yazı tipi Times New Roman veya Ariel olmalıdır.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel anket araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir