Veri Toplama Yöntemleri

Veri Toplama Yöntemleri

Veri Veri, sayılar, metinler, sesler, görüntüler veya diğer biçimlerde ifade edilebilen her türlü bilgi parçasını ifade eder. Genellikle işlenmiş veya işlenmemiş halde olabilirler ve bilgi analizi veya sonuç çıkarma amacıyla …

Tez Nedir?

Tez Nedir?

Tez, bir araştırma veya çalışmanın sonucunda elde edilen bulguların ve düşüncelerin sistematik bir şekilde yazıya dökülmesidir. Genellikle lisansüstü düzeyde (yüksek lisans veya doktora) yapılan bir çalışmanın ürünüdür. Tez, öğrencinin belirli …

anket soruları hangi programla hazırlanır

Anket Soruları Hangi Programla Hazırlanır?

Anket soruları hangi programla hazırlanır? Sorusu öğrencilerin ve akademik alanında kariyer yapanların en çok merak ettiği sorulardan birisidir. Anket soruları Google Forms, Excel Forms, SurveyMonkey gibi sitelerden yapılabilmektedir. Hazır olarak oluşturulduğu gibi word dosyasında kişilerin kendi hazırlamaları da mümkündür.

excel anket nasıl hazırlanır

Excel Anket Nasıl Hazırlanır?

Excelde anket nasıl hazırlanır? Excelde anket oluşturmak oldukça kolaydır. Eğer bir Microsoft 365 kimliği yoksa oluşturulabilir ve burda oturum açarak excel formlarda anket oluşturmaya başlanabilmektedir. Oturum okul veya iş yerinde kullanılan kimlikle açılabilmektedir.

anket formu ne demektir

Anket Formu Nedir Nasıl Yapılır

Anket ; Belirli bir araştırma için kişilerin fikirlerini almak, araştırmayı desteklemek amacıyla bir gruba yöneltilen soruların toplamına anket denir. Anket formu ne demektir? Bu soruların hazırlandığı forma ise anket formu denir. Anket maliyet açısından düşük olduğundan ve çok kısa sürede yapılabildiğinden en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

google anket hazırlama

Google Anket Hazırlama

Google Forms ile anket hazırlama oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Google Forms ile anket hazırlamak için öncelikle Google’da oturum açmanız gerekmektedir.

anket hazırlama aşamaları nelerdir

Anket Hazırlama Aşamaları

Anket Hazırlama Aşamaları Nelerdir? Adım adım anket hazırlama aşamalarını aktardığımız içerikle birlikte bilimsel araştırma anketleriniz kolayca hazırlanabilir.

Anket Makalesi Nasıl Yazılır

Anket Makalesi Nasıl Yazılır?

Anket makalesi nasıl yazılır sorusu akademisyen ve öğrenci adaylarının en çok araştırdığı konulardan biridir. Öncelikle anketi  hazırlamak için anketin amacının ne olduğu, neden yapıldığı açıkça belirlenmelidir. Çünkü anketler makaleyi destekleyici nitelikte olmalıdır. Anketler genellikle müşterilerin talep ve istekleri, kurumların zayıf veya güçlü yönleri, yeni ortaya atılan bir makaleyi destekleyici nitelikte kullanılırlar.

online tez anketi

Online Tez Anketi

Online tez anketi yapmak akademisyenler ve akademik öğrenciler için oldukça faydalıdır. Çünkü online anketlerde katılımcı sayısı oldukça yüksek olmaktadır. Günümüzde internete erişimin daha kolay olması sebebiyle internet ortamlarında bilgi paylaşımı daha fazladır. Bu sebeple online tez anketi yapmak isteyenler google formlar veya surveymonkey aracılığıyla online bir şekilde online tez anketi hazırlayıp sosyal ortamlardan katılımcı bulabilirler.

anket örnekleri pdf

Anket Örnekleri PDF

Anket örnekleri PDF için anket hazırlanırken dil en basit ve anlaşılır dilde olmalıdır. Soru tipleri likert, seçenekli ve boşluk doldurmalı şekillerde olmalıdır. Likert soruların cevapları katılıyorum, katılmıyorum, kararsızım, kesinlikle katılıyorum ve kesinlikle katılmıyorum şeklinde olabilir.