Hipotez Testi Nedir?

Hipotez Testi Nedir?
Hipotez Testi Nedir?

Hipotez Testi

Anakütle parametreleri hakkında bir varsayımın, belirli bir anlamlılık düzeyinde geçerliliğinin örnek istatistiklerinden hareketle araştırılmasına hipotez testi denir.

Hipotez Testi Aşamaları

Bir hipotez testi 4 aşamadan oluşmaktadır:

  1. Hipotezlerin yazılması: Anakütlenin çeşitli parametreleri hakkında varsayımların, daha önce de ifade edildiği gibi Ho ve H1 şeklinde yazılmasıdır. H1 hipotezi, Ho hipotezinin reddedileceği yerlerde kullanılmaktadır. H1 ve Ho hipotezlerinin formül haline getirilmesi hipotez testlerinin en önemli aşamasını oluşturmaktadır.
  2. Anlamlılık düzeyinin belirlenmesi: Testin anlamlılık düzeyi anakütle parametreleri tahmininde kullanılan güven düzeyinin 1 den çıkarılması ile elde edilen orana denilmektedir. Bu değer genellikle araştıran kişi tarafından uygulamadan önce belirlenmelidir. Anlamlılık düzeyi ile ilgili bir diğer kavram p-value değeridir. Bir olayın rastgele ortaya çıkma olasılığını gösteren p değeri anlamlılık düzeyinin hata sonucu istatistiksel analizinin uygulanması sonucu hesaplanan değerdir.
  3. Test istatistiğinin belirlenmesi: Karar verebilmek için ileri sürülen Ho hipotezi ile örnekten elde edilen istatistiklerin kıyaslanması gerekir. Bu kıyaslamanın yapılabilmesi için örnek istatistiğinin hesaplanarak standart tesadüfi değişkene dönüştürülmesi gerekmektedir.
  4. Karar aşaması: Belirlenen anlamlılık düzeyi ile test istatistik değerinin karşılaştırılarak Ho hipotezinin kabul veya reddedilmesi ile oluşmaktadır.

Hipotez testleri öncesinde hipotezin doğru bir şekilde oluşturulması önemlidir. Hipotez Nasıl Oluşturulur ? adlı içeriğimizde hipotez oluşturmaya yönelik adımları detaylı bir şekilde aktarmaktayız.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Hipotez Testi Nedir?” için 1 yorum

  1. Meral ÇORBACI Yanıtla

    Merhaba.Bu makalenin tamamını bulabilir miyim ve nerde yayınlandığı hakkında bilgi edinebilir miyim.Yüksek lisans yapıyorum ve hipotez testi ile ilgili 2019 yılına ait bir makale bulmam gerekiyor.Yardımcı olabilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir