Ki-kare Testi

Ki-Kare Testi Nedir?

Ki-kare Testi Nedir?

Ki-Kare testinin Gözlenen frekanslar ile beklenen değerler arasındaki farkın, istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı temeline dayanmaktadır. 5 önemli uygulaması bulunmaktadır.

  1. Nicel veya nitel özellikler arasında bağımlılık olup olmadığının araştırılmasında
  2. Örneklemden elde edilen dağılımın, istenen bir teorik dağılıma uygunluğunun araştırılmasında,
  3. İki ya da daha fazla örneğin, aynı anakütleden geip gelmediğinin belirlenmesinde,
  4. Anakütle varyansı ile ilgili hipotez testleri ve aralık tahminlerinde,
  5. Anakütle oranlarının birbirine eşit olup olmadığının veya farklı anakütle oranlarının belirli bir değere eşit olup olmadığının araştırılmasında.

Ki- kare Bağımsızlık Testi

iki veya daha fazla değişken grubu arasında ilişki olup olmadığının araştırılmasında bir başka deyişle; değişkenler arasında bağımsızlık olup olmadığının araştırılmasında kullanılmaktadır. Bu değişkenlerin her ikisi de nitel ya da nicel olabileceği gibi biri nicel diğeri de nitel özelliğe sahip olabilir. Ki-kare testinin uygulanabilmesi için;

  • Karşılaştırılan değişkenler kategorik olmalı,
  • Karşılaştırılan gruplar bağımsız olmalı,
  • Bir gözlem aynı anda birden fazla kategoride yer almamalıdır.

Tek Örneklem Ki-Kare Testi

Anakütle oranı önemlilik testinin, parametrik olmayan alternatifi olarak kabul edilebilir. Bu test örnekteki gözlem sayısı <30 olduğu durumlarda ya da anakütle oran testindeki koşullar sağlanmadığı durumlarda kullanılmaktadır.

Ki-Kare Homojenlik Testi

Ki-Kare homojenlik testi birbirinden bağımsız olarak seçilen iki veya daha fazla örneklemin aynı anakütleden çekilip çekilmediğinin belirlenmesinde kullanılır.

Ho: Örneklemler aynı anakütleden seçilmiştir.

Ha: Örneklemler aynı anakütleden seçilmiştir.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir