Lojistik Regresyon ile Sınıflandırma

Lojistik Regresyon ile Sınıflandırma

Lojistik Regresyon

Doğrusal regresyon modellerinde bağımlı ve bağımsız değişkenlerin nicel olma zorunluluğu vardı. Ama gerçek hayatta çoğu durum nitellik taşır . Bu tür durumlarda sınıflandırma yöntemi olan lojistik regresyon devreye girer. Lojistik regresyon elimizde var olan veri setiyle eğittikten sonra bize sonuçların ikili durumunu söyler( Hasta-negatif, Evet-Hayır) .

İkili Lojistik Regresyon nedir?

Lojistik regresyon modelinde bağımlı değişkenin binary(ikili) olarak kodlanması durumudur. Örnek verecek olursak; Doğru ise 1 , yanlış ise 0 durumu gibi. Gerçek hayata yansımasından bir örnek verecek olursak eğer;

bir hastalığın teşhisi için veri setimizde verilmiş olan bağımsız değişkenler ile makine öğrenmesi aracılığıyla kişinin “hasta” yani 1 veya “hasta değil” yani 0 olma durumu diyebiliriz.

Lojistik regresyon ile makine öğrenmesi

Makine öğrenmesi, istatistiksel ve matematiksel metotların yardımıyla var olan veri setlerinden sonuçlar ve yorumlar çıkararak tahminlerde bulunan bir paradigmadır. Örnek verecek olursak;

Elimizde 10000 kişinin tıbbi verileri var, biz kurduğumuz modele öncelikle bu veri setinin bir kısmını vererek eğitiyoruz. Ardından model yardımıyla makine değerlere göre kişinin “hasta” ya da “negatif” olduğunu tahmin ediyor.

Makine öğrenmesi ile ilgili örnek uygulama bir sonra ki makalemizde bulabilirsiniz.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir