SPSS Nedir ve SPSS Analizi Neden Kullanılır?

SPSS Nedir ve SPSS Analizi Nasıl Yapılır?

SPSS Analizi

Tez, makale ve bildiri çalışmalarınızda hedef kitlelerinizden (Cinsiyet, yaş, aylık gelir, eğitim durumu, medeni halleri ve tez anket ölçekleri) anket soruları aracılığıyla araştırmanız ile ilgili veriler elde edersiniz. Elde edilen ham verilerin istatistiksel olarak açıklanabilmesi için analiz edilmesi gerekmektedir.

SPSS programı ile tez, makale ve bildirilerinizde elde ettiğiniz verilerin analizlerini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sadece verilerin analiz edilmesinde sadece SPSS paket programı kullanılmamaktadır. Lisrel, Maxqda vb. bir çok veri analiz yazılımları bulunmaktadır.

SPSS analizi ya da farklı programlarda gerçekleştireceğiniz analizler öncesinde verilerin paket programlar tarafından anlaşılacak bir şekilde tanımlanması gerekir. Örneğin Kadın ve Erkek şeklinde alınan cinsiyet değişkenine ait bir veri. SPSS paket programına aktarılırken Kadın = 1 Erkek = 0 değeri ile tanımlanabilir.

SPSS Analizinde Veri Tipleri ve Önemli Terimler

  • Data View: Değişkenlerini girildiği kısımdır.
  • Variable View: Değişkenlerin tanımlandığı kısımdır.
  • Numeric: Standart rakamların kullanıldığı değişkenler için kullanılır.
  • Date: Tarih verilerini girerken bu seçenek kullanılır.
  • String: Sayısal olmayan, hesaplarda kullanılmayacak veriler için kullanılmaktadır.
  • Scale: Sürekli değişkenler için kullanılır. Yaş, kilo, boy, gelir gibi değişkenler sürekli değişkenlerdir. Bu ve bu tür değişkenlerde Scale seçeneği kullanılır.
  • Ordinal: Kesikli değişkenler için kullanılır. Burada asıl olay, cevaplar arasında matematiksel anlam ifade eden sıralamalar için kullanılıyor olmasıdır. Eğitim düzeyi, memnuniyet oranları gibi değişkenler için Ordinal seçeneğini kullanılır.
  • Nominal: Nitel değişkenler için kullanılır. Cevaplar arasında matematiksel anlam ifade etmeyen sıralamalar için kullanılır. Cinsiyet, medeni hal, meslekler gibi değişkenler için Nominal seçeneği kullanılır.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir