Temel Sunum Kuralları Nelerdir?

Temel Sunum Kuralları Nelerdir?

*Sunum normal tez sunumlarında olduğu gibi 25dk olacak şekilde yapılmalıdır.

*Sunumun süresini aşması, kalitesinin düşük olduğu ve yeterince hazırlanılmadığı izlenimini bırakır.

* Konuyu tamamen kapsamalı, izleyicilerin genel bilgisi göz önüne alınarak hazırlanmalıdır. İzleyicilerin iyi bildikleri konular yeniden geniş olarak anlatılıp vakit kaybettirilmemeli ve sıkıntı yaratılmamalıdır.

*Ekrana yansıtılan sunumun temel amaç konuşmacıyı desteklemektir.

*Ön plana çıkan konuşmanın kendisi, sunum ise konuşmayı destekleyici olmalıdır. Uzun metinlerden oluşup konuşmacının sadece okuduğu sunumları takip eden pek olmaz. Sunumun resim, şekil ve videolardan oluşması izlenebilirliğini arttırıp akılda kalmasını kolaylaştırır.

* Sunumda her sayfa bir tek fikre adanmalı ve yaklaşık 1 dakikada anlatılacak şekilde hazırlanmalıdır.

* İzleyici her sayfada en çok 7 nesneyi hazmedebilir. Daha fazlasını çoğunluk takip edemez.

* Anlatımında zorluk çekilen kavramlar varsa bunların anlatımını yazılı olarak hazırlayıp sunumu bu metinlerden çalışmak yararlı olur.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir