Tez ve Makale Çalışmasında Anket Ölçeği Nasıl Olmalıdır?

tez ve makale çalışmasında anket ölçeği nasıl olmalıdır

Designed by slidesgo

Tez ve Makale Anket Ölçekleri

Özellikle Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri açısından: tez ve makale yazımında konusuna göre anket yapmak ve sonuçların analizini gerçekleştirmek oldukça önemlidir.

Bu yüzden bu bir araştırma hazırlarken anketinizin araştırmanıza yönelik olması ve konunuza hizmet etmesi gerekmektedir.

Araştırmasında bir durumu değerlendirmek isteyen bir araştırmacı; Literatür taraması sonucu, kendi araştırmasına paralellik gösteren, güvenilirliği ve uygunluğu olan bir anket seçerek kullanabilir.

Bunun dışında teorik çerçeveye bağlı kalarak kendisi de anket oluşturabilir.

Anket ve Ölçek Nedir?

Öncelikle anket ve Ölçek nedir, aralarında ki farklar nedir? Bunların çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

Ölçek: 

Sayısal yani nicel olarak ölçülebilecek bir durumun, gelişmenin veya konunun standardize edilmiş, geçerli ve güvenilir olan bir veri toplama şeklidir. Ölçekler kendi içlerinde puanlanama yapılabilir. Ölçeklerin bir neden sonuç ilişkisine dayalı hazırlanması oluşturularak yapılması oldukça önemlidir.

Anket:

Genellikle bir hedef veya bir amaca ulaşmak için hazırlanmış sorulardan oluşan veri toplama aracıdır. Tanımlayıcı yapıdadır. Genelde demografik bilgiler içerir.

Ölçek oluşturulurken araştırmacının en dikkat etmesi gereken durumlardan biri ölçeğin güvenilirlik ve geçerlik bakımından standart bir hale getirilmesi yani standardizasyonun yapılmasıdır.

Geliştirilen ölçek ve anketler, araştırma konusunda uzman kişilerce onaylanıp pilot çalışması yapılmalıdır. Pilot çalışma sonucu çıktılar gözden geçirilerek standardizasyon çalışması tekrardan yapılmalıdır. Standardize edilmiş anketler, benzer ölçümler yapan diğer anketlerle karşılaştırılmalı geçerlilik test edilmelidir.

Anket hazırlanırken dikkat edilecek bir diğer nokta ise, katılımcıları yönlendirecek şekilde sorular sormaktan kaçınmak olacaktır.

Böyle bir durumda katılımcılar kendi görüşlerine uygun cevaplar veremeyecek ve sağlıklı sonuçlar elde edilemeyecektir. Anketin anlaşılır olması ve kişilerin özel hayatlarına dair sorular olmaması anket verimliliğini artıracaktır.

Soruların özellikle araştırma örnekleminde katılımcıları göz önüne alarak hazırlanması gerekmektedir.

Tez ve Makale Ölçek Örnekleri

Aşağıda linkini paylaştığımız kaynak aracılığıyla genel olarak bilimsel alanda kullanılan bir çok ölçeğe erişim sağlayabilirsiniz. Tez ve makalelerinizde örnek olarak bu ölçeklerden yararlanmak süreç boyunca sizi çok rahatlatabilir. Fakat Türkiye Ölçme Araçları Dizini’nin de bildirdiği üzere ölçekler açık bir şekilde yayınlanmış olsa da sahiplerine ulaşma imkanınız varsa etik açıdan izin alarak kullanmanız önerilmektedir.

TOAD (Türkiye Ölçme Araçları Dizini) Prof. Dr. Halil Ekşi ve Doç. Dr. İbrahim Demirci tarafından Türkiye’de tüm bilim alanlarında geliştirilmiş ya da Türkçe’ye uyarlanmış ölçme araçlarını sistematik ve taranabilir bir şekilde bir araya getirmeyi amaçlamak üzere oluşturulmuştur. Araştırmacıların, bu dizin aracılığıyla ölçme araçlarının tüm psikometrik özelliklerine ve farklı arama seçenekleri ile araştırma sorularına en uygun araçlara ulaşabilmektedirler…

Türkiye Ölçme Araçları Dizini‘nde makale, tez, bildiri ve kitap gibi hakem veya jüri değerlendirmesinden geçmiş kaynaklarda yayınlanmış ölçeklere yer verilmektedir. Ayrıca araştırmacılar da Dizine kendi ölçeklerini ekleyebilirler. Her iki durumda da ölçekler editör incelenmesinden sonra dizinde yer alırlar. TOAD’ın bilim dünyamızda yeni çalışmalara ilham vermesi dileklerimizle…

Türkiye Ölçme Araçları Dizini – Tüm Ölçekler

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir