Tez Yazım Kuralları

Tez Yazım Kuralları

Tez günlük hayatta kullanılan yazı biçimlerinden farklı bazı kurallara uymalıdır. Buradaki amaç bilimsel içerikte kuşku ve anlaşılmazlığa yol açabilecek nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır. İçerik olarak uyulması gerekenler aşağıda verilmiştir.

– Kısaltmalar ilk kullanıldığı yerde tanımlanmalıdır.

– Kısaltmalar cümle başına denk gelirse açık şekliyle yazılmalıdır.

– Şekillerde ne anlatıldığı altındaki açıklamada detaylı olarak anlatılmalıdır.

– Grafiklerdeki her eğrinin neyi ifade ettiği açıkça belirtilmelidir.

– Her denklemin içinde ilk defa geçen sembollerin ne anlama geldiği denklemin

ardındaki ilk cümlede açıklanmalıdır.

– Kaynakça bölümündeki her kaynağın aynı formatta olduğuna dikkat edilmelidir.

– Bölüm, tablo, şekil ve referans numaraları yazım programı tarafından otomatik koydurulmalıdır.

Önemli Bilgilendirme: Değerli akademisyen adayı, öncelikle her Üniversite ve Enstitünün kendine özel tez yazım kılavuzu olduğunu bilmelisin. Bu nedenle standart bir şablon olup olmadığını kontrol etmek için Üniversite adı + Enstitü Adı + Tez Yazım Klavuzu sorgusu ile kolayca arama motorları yardımıyla ilgili kılavuza ulaşabilirsiniz.

Örneğin > Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Doktora Tez Yazım Kılavuzu

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir