Tez Yazımında İçerik Nasıl Oluşturulmalı?

Tez Yazımında İçerik Nasıl Oluşturulmalı

Değerli akademisyen adayı, iyi bir şekilde tez içeriği oluşturmak istiyorsanız öncelikle konunuzu belirledikten sonra Ulusal Tez Merkezi‘ web sitesini ziyaret etmelisiniz. Doktora veya Yüksek Lisans Tezlerine bu web sitesi aracılığı ile kolayca erişebilirsiniz. Konunuzu içeren anahtar kelimeleri tarama terimi alanına yazdığınızda geçmişten günümüze konu ile ilgili tez çalışması gerçekleştirmiş yazarlara ve tezlerine erişebilirsiniz.

Ortaya doğru bir tez çıkarmak için öncelikle girdilere ihtiyacınız bulunmaktadır. Alanınız ile ilgili ne kadar çok tez incelemesi yaparsanız taslak oluşturmanız o kadar kolaylaşacaktır. Geçmişte yapılan çalışmaları inceledikten sonra SAGE Journals vb. sitelerden güncel makale çalışmalarına ulaşabilirsiniz. Böylelikle hem geçmişte araştırdığınız konuyla ilgili nasıl çalışmalar yapılmış hem de günümüzde konunuz ile ilgili yeni trendler nedir öğrenmiş olursunuz.

Hem doktora hem de tez içeriği / içindekiler kısmını oluştururken bu belirtmiş olduğumuz kaynaklardan yararlanabilirsiniz. Birçok farklı kaynak incelediğinizde ortak konuları ve ayrışan konuları tespit ederek kendi özgün tez içindekiler kısmını kolayca oluşturabileceksiniz.

Aşağıda ek olarak dikkat etmeniz gereken hususları açıklamaya çalıştık. Fakat yukarıda belirttiğimiz aşamaları gerçekleştirdiğinizde kısa bir süre içerisinde tez taslağınız hazır olacak ve tezin içindekiler kısmı oluşacaktır.

Adım Adım Tez İçeriği Oluşturma

  1. Tez yazılmaya başlandığında ilk yapılacak iş neyin anlatılacağı ve tezin nasıl kurgulanacağının düşünülmesidir. Araştırma aşamasında yapılan bütün çalışmaların tezde yer alması uygun olmayabilir veya gerekmeyebilir.
  2. Metin yazılırken ilk olarak daha önce yapılmış çalışmalar kısmından başlamak, daha sonra tez konusunu anlatan ve teorinin verildiği bölümün yazılması, sonra Deneyler veya Sonuçlar en son da Giriş ve Sonuç bölümlerinin kaleme alınması tavsiye edilir.
  3. Bu araştırmanın yapılmasına niye gerek duyuldu, Tezde ne yapmayı hedefledik, Dünyada başka araştırmacılar bu konuda daha önce neler yapmışlar gibi konular açıkça belirtilmeli.
  4. Bizim yaptığımız işin diğerlerinden ne farkı var? Diğerlerinin ne eksiklikleri var? Biz ne yapmayı amaçladık, var olan yöntemler nerede yetersiz kalıyor, biz var olan bilgi denizinde hangi açık noktayı kapatmayı planlıyoruz konularına değinip bizim hedeflerimizi yaptıklarımızı ve katkılarımızı açık olarak bildirmeliyiz.

Tez İçindekiler Kısmı

Tez içindekiler kısmı tezlerin ilk sayfalarında yer almaktadır. Bu kısım tezde bulunan tüm başlık ve alt başlıkları içerisinde barındırır. Tez önerisi sırasında tez içeriği ve içindekiler tablosunun taslak önerisi de talep edilebilir. Tez içindekileri aslında tezinizde yer alan tüm konulardan oluşmaktadır. Tezinizde kullandığınız her başlık ve alt başlığı word office kullanıyorsanız başlık olarak seçerseniz tek tıklama ile içindekiler tablosu oluşturabilirsiniz. Bu konuyla ilgili birçok YouTube videosu size yardımcı olabilir.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir