Nicel ve Nitel Veri Toplama Yöntemleri

Veri Toplama Yöntemi Nasıl Yapılır?

Veri Toplama Yöntemleri

Nicel Veri:

Bir deneyin sayılabilir, ölçülebilir özelliğini veren verilerdir. Sürekli nicel veri ve kesikli nicel veri olmak üzere iki türü vardır.

  • Sürekli nicel veri: Ondalıklı değerler alabilen, ölçüm sonucu elde edilen verilerdir. Boy, kilo, ölçeklerden elde edilen puanlar gibi.
  • Kesikli nicel veri: Sayılarak elde edilen ve tam sayılı değerlerdir. Hasta sayısı,öğrenci sayısı gibi.

Nitel Veri :

Bir deneğin niteliklerini belirten verilerdir.

  • Sınıflanabilen Nitel Veri:Birbirinden bağımsız isim bildiren, kod ve numara ile gösterilebilen, sınıflara ayrılan verilerdir. Eğitim durumu, cinsiyet gibi.
  • Sıralanabilen Nitel Veri:Belirli bir miktar belirtmeyen, bir sıra ya da dereceye göre elde edilen verilerdir.
  • Örneğin, hastalığın evreleri gibi

Araştırma yaparken elde ettiğimiz veriler (nitel veya nicel) aynı zamanda araştırmamızın değişkenlerini oluşturur.

  • Örneğin; yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi özellikler, bireyin benlik saygısı, tükenmişlik düzeyi araştırmanın değişkenleridir.

Bağımlı ve Bağımsız Değişkenler Nelerdir?

  • İki değişkenden biri diğer değişkenle ilişkilendirildiğinde, ilişkinin yönüne göre bağımlı bağımsız sınıflaması yapılabilir.
  • Değişkenlerden biri diğerine bağlı olarak açıklanırsa değişken bağımlı, bu değişkenle ilişkilendirilen diğer değişken ise bağımsız olur.

Örneğin;hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin hangi faktörlere bağlı olarak değiştiğini öğrenmek istiyoruz.

  • Bu durumda hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri bağımlı değişken, bununla ilişkilendirilen bireye özgü faktörler (eğitim durumu, mesleği sevme gibi) ise bağımsız değişken olur.

Örneğin; hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin hangi faktörlere bağlı olarak değiştiğini öğrenmek istiyoruz.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir