Anket Makalesi Nasıl Yazılır?

Anket Makalesi Nasıl Yazılır
Anket Makalesi Nasıl Yazılır

Anket makaleleri

Anket makaleleri özellikle anketin amacını belirleyen bir yazı ile başlar. Hangi üniversite veya hangi kurum anket düzenliyorsa kısa bir yazı ile bunu belirtmektedir. Anket makalelerinde anket için bir kitle belirlenmeli ve sorular bu doğrultuda makaleye uygun bir şekilde ayarlanmalıdır. Anketin online veya yüz yüze yöntemiyle yapılıp yapılmayacağı belirlenmelidir.

Online yapılacak olan anketlerde google forms veya surveymonkey.com dan yararlanılabilmektedir. Anket bitiminde sonuçların özetlenmesi gerekmektedir. Özetlemek için birçok yöntem mevcuttur. Frekans dağıtımları, yüzdeler gibi yöntemler anketi özetlemektedir. Özetlemenin yapılması için anket sonuçlarının detaylı incelenmesi gerekmektedir.

Anket Makalesi Nasıl Yazılır?

Anket makalesi nasıl yazılır sorusu akademisyen ve öğrenci adaylarının en çok araştırdığı konulardan biridir. Öncelikle anketi  hazırlamak için anketin amacının ne olduğu, neden yapıldığı açıkça belirlenmelidir. Çünkü anketler makaleyi destekleyici nitelikte olmalıdır. Anketler genellikle müşterilerin talep ve istekleri, kurumların zayıf veya güçlü yönleri, yeni ortaya atılan bir makaleyi destekleyici nitelikte kullanılırlar.

Öncelikle bu amaç belirlenmelidir. Daha sonra belirli bir kitle üzerinde mi kullanılmalı yoksa genel veriler yeterli mi olacak sorgulanmalıdır. Eğer makale bir kitle üzerindeyse o kitleye yoğunlaşılmalıdır. Daha sonra anketin yüz yüze, telefonla veya online şekilde mi yapılacağı belirlenmelidir.

Anket Makalesi Nasıl Yazılır?
Anket Makalesi Nasıl Yazılır?

Son olarak da anketin analiz yönteminin ne olacağı belirlenmelidir. Yüzde veya ortalama şeklinde basit metotlar kullanılabilir. Sonuçların özetlenmesinde çeşitli metotlar kullanılmaktadır.

Bunlardan birisi de frekans dağılımıdır. Bu metot verilen cevapların kolayca gruplanabilmesi ve yorumlanabilmesi açısından çok kullanılan bir özetleme yöntemidir. Grafik veya barlar şeklinde gösterilmektedir.

Makale Anket Çalışması

Makale anket çalışmalarında önemli olan noktalar anketin örnekleminin belirlenmesi, anketin sorularının basit ve anlaşılır olması, özetleme yöntemlerinin belirlenmesidir.

Anketin makalenin içeriğine ve savunduğu teze uygun olması oldukça önemlidir. Bir anket çalışması makalenin en büyük savunucusu konumundadır. Bu yüzden anket yapılırken önemli olan noktalara dikkat edilmelidir. Birçok ankette sonuçlar istenildiği gibi olmamaktadır.

Anketin doğruluğu soruların uzun olmamasına ve cevaplayıcıların çelişkide kalmamasına bağlıdır. Bu yüzden anketler geniş bir kitleye ulaştırılmadan önce belirli küçük bir kitleye yapılmalı ve sonuçlara bakılmalıdır. Sonuçlardan sonra eğer istenilen cevap alınıyorsa, anket hayata geçirilmelidir.

Anketli Makale Örnekleri

Anketli makale örneklerinde bilimsel verilerin kullanılması ve makalenin konusunun anket ile desteklenmesi gerekmektedir. Bir makalede anketin olması savunulan tezin destekleyiciliği hakkında bilgi vermektedir. Anketli makale örneklerinde öncelikle olması gereken anketin makaleyi ne kadar desteklediğidir.

Bunun için ankette ne kadar doğru sorular sorulursa makale için o kadar faydalı olmaktadır. Anketin soruları cevaplayıcılar tarafından basit ve anlaşılabilir olmalıdır. İnsanların zorlanabileceği ve üzerinde uzun süre düşünmesi gereken sorular anketin doğruluğu açısından pek faydalı olmayacaktır. Belirsiz ifadelerden kaçınılmalıdır.

Anket içerisinde aynı sorular sorulmamalıdır. Anket sorularının şıkları çok seçenekli olmamalıdır. Bunun olması cevaplayıcıların kafasını karıştırabilmektedir. Anketli makale örneklerinden biri aşağıdaki gibidir.

Anketli Makale Örneği

Google formlar aracılığıyla okulda yapılan bir araştırmada örneklem o doğrultuda seçilmiş ve araştırma niteliğine uygun bir şekilde yapılmıştır.

Önemli Not: Örnek olarak verilen bağlantıların tamamının hakları sahiplerine ait olup, izinsiz kullanımı yasaktır. Anketleri bire bir kullanmak için lütfen öncelikle sahibinden izin alınız. Bu anketler sizlere ışık tutmak ve örnek olması amacıyla yayınlanmaktadır. Ulusal Tez Merkezi web sitesini ziyaret ederek konunuz ile ilgili doktora veya yüksek lisans tez çalışmalarını bulabilir. Yazarlarına ulaşarak anketlerini kullanmak için izin isteyebilirsiniz.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel anket araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir