Excel Anket Nasıl Hazırlanır?

excel anket nasıl hazırlanır

Excel Anket

Excelde anket nasıl hazırlanır? Excelde anket oluşturmak oldukça kolaydır. Eğer bir Microsoft 365 kimliği yoksa oluşturulabilir ve burda oturum açarak excel formlarda anket oluşturmaya başlanabilmektedir. Oturum okul veya iş yerinde kullanılan kimlikle açılabilmektedir.

Excel formlara giriş yaptıktan sonra anket oluşturmaya başlanabilir. Öncelikle anket için bir isim girilerek daha sonra oluştur seçeneği tıklanmalıdır. Excel anketlerde yeni soru oluşturmak için soru ekle seçeneği bulunmaktadır. Soru ekle kısmında birçok seçenekten istenilen türde soru tipi eklenebilmektedir.

Anket oluşturan kişi soru yazabildiği gibi exceldeki birçok soru türünden de yaralanabilmektedir. Diğer seçilen soru türleri için metinlerden birinin seçilmesi yeterli olmaktadır. Daha çok seçim soruları için seçenek ekle kısmından yararlanılabilmektedir. Diğer metin seçenekleri için diğer seçeneği ekle kısmına basılması yeterlidir. Herhangi bir seçimi kaldırmak için seçilen kısmın yanındaki çöp kutusu kısmına basılması gerekmektedir.

Ekstra özelliklerden birisi de sorulara zorunlu seçeneği koyulabilmesidir. Muhakkak cevaplanması gereken sorularda bu seçenek kullanılmalıdır. Birçok soru birden zorunlu seçeneğinde kullanılabilir. Cevaplayıcılara verilen formlarda Microsoft Forms’da seçeneklerin sırası değiştirilmek, karıştırılmak istenebilir. Bunun için üç nokta seçeneğine tıklanarak karışma seçeneklerinden bu işlem yapılabilmektedir.

Anketteki soruları arttırmak için soru ekle butonundan sorular eklenebilmektedir. Soruların yerlerini değiştirmek için, her sorunun yan tarafında yukarı doğru ve aşağıya doğru oklar mevcuttur. Oklara tıklayarak soruların yerlerini değiştirmek mümkündür. Metin şeklinde olan sorular için daha büyük bir metin seçeneği yapılmak isteniyorsa uzun yanıt butonu tıklanmalıdır.

Eğer soruların yanıtları sayılardan oluşmalıysa, kısıtlamalar kısmı bu ayarlamalara yardımcı olabilmektedir. Üç nokta butonuna tıklandığında kısıtlamalar ayarına girilmektedir. Daha sonra büyük, küçük, arasında seçenekleriyle sayılara kısıtlama konulabilmektedir. Eğer anketin genel olarak nasıl görüneceği, kağıt üzerinde tasarımının nasıl olacağına bakılmak istendiğinde tasarım penceresinin üzerinde önizleme butonu bulunmaktadır.

Bu butona tıklayarak önizleme ile bakılabilmektedir. Eğer anket sunulmadan önce kontrol edilmek istenirse, önizleme modunda soruların cevapları çözüldükten ve göndermeye tıklandıktan sonra anketin doldurulmuş halini görmek mümkündür. Excelde anket oluşturmanın bir takım püf noktaları vardır.

Eğer varolan bir çalışma kitabı varsa buna anket eklemek mümkündür. Kitap excelde açıkken giriş kısımında tablolara girip, anket seçeneğine tıklanabilir. Daha sonra otomatik bir anket sayfası eklenebilmektedir. Başlık ve açıklama kısımları doldurulmalıdır. Eğer doldurulmak isteniyorsa yer tutucu metninin silinmesi gerekmektedir.

Formda soru sıralarının yerlerinin değiştirmek için soruları sürüklemek yeterlidir. Cevaplayıcılara anketin nasıl göründüğünü görmek için kaydet ve görüntüle seçeneğinden yararlanılır. Anketi paylaş seçeneği ile cevaplayıcılara yollanabilmektedir. Kapat butonuna tıklanırsa, giriş kısmından anket seçeneğine tıklayıp anket formuna ve görüntülemeye geri dönülebilmektedir.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Akademik anket araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir