Tez Anket Örnekleri

tez anket örnekleri

Tez Anket Örnekleri

Tez’de Anket yöntemi öncelikle, hedeflenen bilgileri doğru bir şekilde toplamaya uygun bir yöntemdir. Çok sayıda katılımcıya en kısa süre zarfında ve en kolay şekilde ulaşılabilmektedir. Dolayısıyla büyük örneklemler için oldukça uygundur.

Tez anket örneklerine bakacak olursak, bir tez anketi hazırlanma sürecinde en önemli konulardan biri tez anketi hazırlarken hangi bilgilere ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesidir. Fazla ve eksik bilgiler varsa onları süzgeçten geçirmek böylece daha kolay olacaktır.

Anket soruları hazırlanırken öncelikle anketin başında sunuş mektubu kısmı bulunmalıdır. Bu kısımda anketin yapılma amacı, yapılış şekli, ve anket sahibinin bulunduğu kurumlar yazmaktadır.

Yönerge kısa ve etkili olmalıdır.

Tez Anket yönerge Örnekleri

   Sunuş mektubundan sonra genellikle bazı kişisel sorular sorulmaktadır. Bu sorular ad soyad gibi özel bilgiler asla olmamalıdır. Çünkü anketin doğru sonuç vermesi ve katılımcıların kendilerini güvende olarak hissetmeleri elzemdir. Bu sorularda soru sayısı az olmalıdır. Anket başlarken sorulmalıdır. Tez anket örneklerine bakacak olursak, bu sorular Cinsiyetiniz nedir? Sorusundan başlamalıdır.

tez anket sorusu

Daha sonra yaş aralıkları belirtilen Yaşınız nedir? Sorusu yöneltilebilir. Bu soru yaş aralıklarına göre cevapların değişip değişmediğini bize gösterebilir.

Örnek Tez Anketleri

Aşağıdaki örnek tez anketinde de benzer soruları görebiliriz.

Tez anket örneklerinde pdf ve word kullanılabilir.

Tez Anket Örnekleri PDF

Google forms ve surveymonkey.com ile yapılan akademik ve bilimsel anketler bulunmaktadır. Bu platformlarda soruları yazıp bir tez anketi oluşturmak mümkündür. Bu yöntemle online ortamlarda anketi paylaşıp bir anket çalışması yapmak mümkündür. Tez anketi örnekleri PDF şeklinde paylaşılabilen ve kişilere ulaştırılabilen bir yöntemdir.

Tez anketleri örnekleri PDF şeklinde örnekleri bu şekildedir.

Tez Anket Örnek PDF 1

Tez Anket Örnek PDF 2

Tez Anket Örnekleri Word

Word ile hazırlanan anket örnekleri genellikle saha çalışmalarında kullanılmaktadır. Saha çalışmalarında katılımcılar anketi doldurmakta ve tez sahibi analizi kendisi yapmaktadır. Tez anket örnekleri word aşağıdaki şekildedir.

Tez Anket Örneği Word 1

Tez Anket Örneği Word 2

Tezinizin anketini Online Tez Anketi yöntemi ile yapmayı düşünüyorsanız ilgili içeriğimizi kesinlikle okumalısınız.

Bu örnekler yeterli değil ise Anket Örnekleri PDF içeriğimizde daha fazla örnek bulabilirsiniz.

Ulusal Tez Merkezi

Önemli Not: Örnek olarak verilen bağlantıların tamamının hakları sahiplerine ait olup, izinsiz kullanımı yasaktır. Anketleri bire bir kullanmak için lütfen öncelikle sahibinden izin alınız. Bu anketler sizlere ışık tutmak ve örnek olması amacıyla yayınlanmaktadır. Ulusal Tez Merkezi web sitesini ziyaret ederek konunuz ile ilgili doktora veya yüksek lisans tez çalışmalarını bulabilir. Yazarlarına ulaşarak anketlerini kullanmak için izin isteyebilirsiniz.

Dergipark

DergiPark bilimsel ve akademik makalelerin toplandığı TÜBİTAK ULAKBİM aracılığı ile yapılan, ulusal dergilerin ve makalelerin bulunduğu elektronik bir hizmettir. Makale incelemelerinde akademisyenlerin ve öğrencilerin kullandığı önemli bir platformdur. Makale yazımında, konuyla alakalı aramalarda kaynak bulunabilen ve yararlanılabilen bir sitedir.

Çeşitli kaynaklarla ilgili araştırmada makalelerden yararlanılabilmektedir. Makale yazımı, araştırma sonuçları anketler ve sonuçlarıyla ilgili birçok makaleyi bünyesinde barındırmaktadır. DergiPark ile çeşitli makale örnekleri aşağıda bulunmaktadır.

Önemli Not: Örnek olarak verilen bağlantıların tamamının hakları sahiplerine ait olup, izinsiz kullanımı yasaktır. Anketleri bire bir kullanmak için lütfen öncelikle sahibinden izin alınız.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Anket oluşturma nasıl yapılır?

  1. Öncelikle anketinizin amacını belirleyin.
  2. Anketinizin amacına uygun ölçek (soru ifadeleri grubu) belirleyin.
  3. Soru ifadelerini öncelikle analiz edeceğiniz konuya ilişkin demografik sorulardan önce veya sonra ekleyin.
  4. Anketinizi oluşturabileceğiniz google forms, surveymonkey, qualtrics vb. platfromu belirleyin.
  5. Anketinizi oluşturun ve yayınlayın.

Anket yapmak için nereden izin alınır?

Eğer akademik bir çalışma için anket yapıyorsanız öncelikle etik kuruldan izin almalısınız. Ardından hedef kitlenize göre kamu kurumları ise örneğin okullar için MEB izni alınmalıdır. Anketi yapacağınız kurumlardan izin almalısınız. Bazen genel kitlelerde sahada veri toplamak için valilik izni dahi gerekebilmektedir.

Anketimi nerede paylaşabilirim?

Anketinizi sosyal medya ortamlarında bulunan açık gruplarda, e-posta yolu ile veya mobil mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla paylaşabilirsiniz. En etkili yöntem ise yardımlaşma platformlarıdır.

Anket formu hangi programda hazırlanır?

Anket formu online anket programlarında hazırlanabilir. En iyi anket formu programı ise GOOGLE FORMS’tur. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz google forms ile anket formu oluşturabilirsiniz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel anket araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir