Anket Formu Nedir Nasıl Yapılır

anket formu ne demektir

Anket Formu

Anket ; Belirli bir araştırma için kişilerin fikirlerini almak, araştırmayı desteklemek amacıyla bir gruba yöneltilen soruların toplamına anket denir. Anket formu ne demektir? Bu soruların hazırlandığı forma ise anket formu denir. Anket maliyet açısından düşük olduğundan ve çok kısa sürede yapılabildiğinden en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Anket Nedir?

Anket kısa sürede birçok kişiye ulaştırılan bir yöntemdir. Anket bilimsel makalelerden, mekan araştırmalarına, psikolojik danışmalara kadar birçok konuda uygulanabilmektedir. Rehberlik alanında yapılan anketlerde öğrenciler ile ilgili birçok sonuç alınabilmektedir. Okullarda, üniversitelerde de öğrenci anketleri oldukça kullanılmaktadır.

Anketin Amacı

Anketin amaç doğrultusunda ve güvenilir bir şekilde hazırlanması anket konusunda bilgiyi olmayı gerektirir. Sorular üzerinde araştırma yapılmalı ve anket nasıl daha iyi sonuç verebilir üzerinde düşünülmelidir. İyi bir anket formu araştırmayı güçlü bir şekilde desteklemektedir. Anketi oluştururken birçok kaynaktan faydalanmak, bir uzmana başvurmak ve birçok kişiden görüş almak faydalı olmaktadır.

Anket Formu Avantajları

Anket formu hazırlamanın birçok avantajı bulunmaktadır. Anket formu kolay hazırlanabilir ve insanlara kolay ulaştırılabilen bir araştırma yöntemidir. Zaman açısından kazandırıcıdır. Fazla zaman almamaktadır. Çok geniş gruplara anketi yapabilme imkanı vermektedir. Diğer araştırma yöntemlerine nazaran masrafsızdır.

Cevaplayıcılar imza, kişiler bilgiler gibi konular içermediğinden düşündüklerini çekinmeden aktarabilmektedir. Diğer araştırma yöntemlerine göre bu açıdan oldukça üstündür. Cevaplayıcılar cevap verirken zorlanmazlar. Ekstra olarak bir araç gerekmediğinden hemen hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Her yaşa uygulanabilmektedir.

anket formu nasıl yapılır

Anket Formu Nasıl yapılır?

Anket formu nasıl yapılır? Anket formu hazırlamanın çeşitli yolları vardır. Anketler internet üzerinden hazır boş formlar üzerinden hazırlanabildiği gibi word, excel gibi programlarda da kişiler kendileri hazırlayabilmektedir. Hazır anket formları Google Forms ve SurveyMonkey gibi anket oluşturma platformlarında mevcuttur.

Google Forms

Google Forms kullanarak boş bir anketi doldurularak anket formu çok basit olarak oluşturulabilir. Anket formuna ilk olarak anketin amacı yazılmalı ve bu şekilde başlanmalıdır. Yönerge bir anket için önemli bir unsurdur. Mektup yoluyla anket yapılmak istendiğinde bu kısım biraz daha uzun olmalıdır. Sorular katılımcıların anlayacağı düzeyde, kolay ve basit olmalıdır. Açık uçlu soru türüyle anket başlamamalıdır. Anket için en önemli olan konuya cevap alabilmek için sorular ona göre oluşturulmalıdır. Benzer konulardaki sorular arka arkaya sorulmalıdır. Bu benzer sorular için aynı soru tipi kullanılmalıdır.

Anketin başında kişisel sorular sorulmalıdır. Çünkü anketlerde yaş grupları, eğitim düzeyleri, cinsiyet gibi faktörler ulaşmak istenilen sonuçların kategorisini belirlemektedir. Formun yazı tipi      düzgün ve okunabilir olmalıdır. Sorular arasında mesafe olmamalıdır. Kağıt düzeni güzel bir şekilde yapılmalıdır.

Sorular ve cevapların ayrımı net bir şekilde yapılabilmelidir. Cevaplayıcılar anketi doldururken kafaları karışmamalıdır. Sorunun sonlarında sorulan sorunun nasıl cevaplanması gerektiği yazılmalıdır. Bu tür durumlar belirtilirse cevaplayıcıların kafalarının karışmaları engellenir. Anketi hazırlarken cevaplayıcıların ilgisini çekecek cümleler soruların ardından koyulabilir. Böylece anket cevaplanırken, cevaplayıcıların anketten kopmaları ve dikkat dağılmaları engellenir. Ancak anket sorularında en önemli noktalardan birisi cevaplayıcıların sorular karşısında tedirgin olmamalarıdır.

Sorular bu doğrultuda hazırlanmalıdır. Çoğu anket sorusu bütün katılımcılar tarafından cevaplanmayabilir. Ancak cevaplayıcılar cevap verilmesi gereken sorulara yönlendirilmelidir. Bu yönlendirme en doğru şekilde yapılmalıdır. Anket formunun uzun olması soruların sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Araştırmada ana konuları belirleyerek ona göre soru hazırlanmalı ve soruların cevaplayıcıları bunaltacak uzunlukta olmamasına dikkat edilmelidir.

Anket formunun düzenlenmesinde kağıt renginden, soruların rengine kadar özenle düzenlenmesine dikkat edilmelidir. Fon koyu renkte olmamalıdır. Yazılar ise koyu renkte okunur şekilde olmalıdır. Yazı tipi Times New Roman veya Ariel olmalıdır.

anket formu nasıl hazırlanır

Anket Formu Nasıl Hazırlanır?

Anket formu nasıl hazırlanır? Anket formu hazırlanırken öncelikle anket başlamadan anketin en başına yönerge yani sunuş mektubu yazılmalıdır. Yönerge, bir kaç cümleden oluşan anketin amacı, önemi, nasıl cevaplandırılması gerektiğiyle ilgili olacaktır. Bu bölüm anket için oldukça önemli bir bölümdür. Kısa ama etkili olmalıdır.

Yönergeden sonra çok kısa cümlelerle kişisel bir takım bilgiler sorulmalıdır. Ancak bu bilgiler özel olmamalıdır. Çünkü özel bilgiler sorulduğunda cevaplayıcılar yanlış cevap verebilir veya tedirginlik yaşayabilirler. Sorular yanlış anlaşılmadan uzak olmalıdır. Bu yüzden kullanılan üslup doğru olmalıdır. Soruların sonundaki değil mi? Sorusu yönlendirici bir soru türüdür. Bu tür soru türünden kaçınılmalıdır. 

Sorulara fazla şık konulmamalıdır. Çok fazla seçenek olması cevaplayıcıların kafasını karıştıracaktır ve bu durum anket için olumsuz olacaktır.

Kişisel sorular cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi gibi basit ve genel sorular olmalıdır. Bu kısımda mümkün olduğunca az soru yöneltilmelidir. Kişisel sorulardan sonra sorulacak sorular gruplandırılmalıdır. Mantıksal bütünlük içerisinde ayrı sıralar ve gruplar halinde düzenlenmelidir.

Tedirgin edici sorular olmamalıdır. Yönlendirici sorularında olmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Örnek verecek olursak, bir mağazaya kaç kere gidildiği,  bir derginin kaç kere alındığı, bir mekana kaç kere gidildiği gibi bazı sorularda katılımcılar bu soruların cevabını net olarak bilemeyeceklerdir. Bu yüzden bu tarz soru tipinden kaçınılmalıdır.

Anket formu hazırlarken anket sorusu türü belirlenmelidir. Soru türlerinden birçoğu başka sorularda da kullanılabilir. Bu soru türleri çoktan seçmeli sorular, değerlendirme ölçeği ve likert ölçekleridir. Çoktan seçmeli sorularda bir cevap verilmelidir. Değerlendirme ölçeğinde 0-10 arasında bir derece verilmesi istenir.

Likert ölçeğinde ise katılıyorum, kesinlikle katılıyorum, katılmıyorum, kararsızım şeklinde seçenekler verilir. Makale anketine en uygun olan soru türleri seçilmelidir. Anketin bir grubunda çoktan seçmeli soru türü kullanılırken diğer grupta da likert ölçeği kullanılabilmektedir.

Anket formu hazırlarken detaylı bir şekilde bu ölçütler belirlendikten sonra anket formu hazırlanmaya başlanabilmektedir. Formu hazırlarken Google Forms veya SurveyMonkey kullanılabilir. Word ve Excel ile de anket yapabilme imkanı vardır. Excel Forms ve Word ile de hızlı bir şekilde anket formu hazırlanabilmektedir. Bu konuda Google Anket Hazırlama adlı içeriğimiz size yardımcı olabilir.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Akademik anket araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir