İntihal Oranı Nasıl Düşürülür?

Bilgi aldığınız faydalandığınız eserdeki kelimeleri değiştirerek yazmak ve bu eseri kaynak göstermemek.

Bir başkasının hazırladığı tez, proje vb. kendisininmiş gibi sunmak.

Yapılmış bir tez, proje makale çalışmasından alınan yerleri kaynak belirtmeden kopyalayıp yapıştırmak.

İntihal; alıntı yapmak istediğinizde eğer aynı cümleleri kullanacaksanız tırnak içinde aldığınız kişinin adını sistematiğe uygun olarak yazmanız halinde sorun oluşturmaz. Ama başkalarının cümlelerini kendinize ait izlenimi vererek alıntı yapmanız durumunda intihal yapmış olursunuz.

İntihal Nasıl Önlenir?

Öncelikle faydalandığınız tüm kaynakları belirtmek zorundasınız. Doğrudan aldığınız yerleri tırnak içine almalısınız. Yine eserlerde aldığınız belli kısımlar olsa da danışmanızın veya okuyucuların  neyi nereden aldığınızı/alıntıya ulaşması için doğru şekilde kaynağını yazmalısınız.

Başkasının yazmış olduğu eseri konunuzla ilgili kısımlarını kesinlikle kopyalayıp-yapıştırarak yapmayınız, çalışmayı ve benzer çalışmaları/eserleri okuyun not alın özgün cümleler kurarak çalışmanızı oluşturun.

İntihal Oranı Kaç Olmalı ?

 Tez intihal oranının belirli bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu tezinizi kabul edecek kurum tarafından tez yazım kılavuzunda bulabileceğiniz bir bilgidir. Bazıları hiç intihal kabul etmezken bazıları %20’ye kadar kabul edebilmektedir. Tez yazım kılavuzundaki bilgiye göre intihal oranına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.