İntihal Oranı Nasıl Düşürülür?

intihal oranı nasıl düşürülür

İntihal Oranı

İntihal oranı nasıl düşürülür veya benzerlik oranı nasıl düşürülür soruları akademisyen adaylarının sıklıkla tez, makale ve bildiri yazımı sırasında cevap aradıkları soruların başında gelmektedir. Bu içeriğimizde intihal ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Adım adım intihal oranı nedir, önemi nedir, intihal nasıl ortaya çıkar, neler intihale girer, intihal nasıl önlenir ve intihal nasıl düşürülür sorularının cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

İntihal  Oranı Nasıl Düşürülür?

İntihal Nedir?

İntihal özetle başkasına ait herhangi bir şeyin size aitmiş gibi kullanılmasıdır. Fakat akademisyen adaylarının cevap aradığı intihal nedir sorusu tez, makale ve bildiri gibi bilimsel çalışmalarda bahsedilen intihal kavramıdır.

Bilimsel araştırmalar açısından intihal başka bir araştırmacıya ait bilimsel çalışmada yer alan herhangi bir ifade, yazı veya düşüncenin kaynak gösterilmeden kullanılmasıdır. İntihal kelimesi ile başkasına ait bir bilimsel içeriğin çalınması ve hırsızlık türü nitelenmektedir.

İntihal Nasıl Ortaya Çıkar?

Bilimsel çalışmalarınız açısından intihal tez, makale, bildiri vb. bilimsel araştırmalarınızı yazarken yararlandığınız kaynaklar sırasında yararlandığınız kaynağa ait alıntı içerikler, fikirler ve ifadeleri kaynakçada göstermediğinizde ortaya çıkabilmektedir. İntihali ortaya çıkaran başlıca sebeplerden biri de yararlandığınız kaynaktan bire bir aldığınız cümleleri tırnak içerisinde yazmamaktır.

Bilimsel araştırmalarınızda intihali ortaya çıkaran yazılım sitelerinin başında ithenticate ve turnitin gelmektedir. Genelde ücretli olan bu hizmetler bazen üniversiteler tarafından danışman ve öğrencilere ücretsiz olarak sunulabilmektedir. Neredeyse tüm akademisyenlerin kullandığı en az bir adet intihal ortaya çıkarma uygulaması bulunmaktadır.

İlk tez, makale ve bildiri yazımınızda intihalsiz yazmanız zor olabilir. Bu belirtmiş olduğumuz sitelerde yazmış olduğunuz bilimsel çalışmaları kontrol ederek intihal ortaya çıkmadan önlemeniz mümkün olabilir. Çıkan intihalleri danışmana veya bir dergiye araştırmanızı göndermeden önce görebilir ve düzeltebilirsiniz.

Neler İntihale girer?

İntihale girebilecek bir çok farklı etmen olmasına karşın başlıca neler intihale girer adım adım aşağıda yer alan maddelerde gösterilmektedir:

  1. Bilgi aldığınız faydalandığınız eserdeki kelimeleri değiştirerek yazmak ve bu eseri kaynak göstermemek.
  2. Bir başkasının hazırladığı tez, proje vb. kendisininmiş gibi sunmak.
  3. Yapılmış bir tez, proje makale çalışmasından alınan yerleri kaynak belirtmeden kopyalayıp yapıştırmak.
  4. Alıntı yapmak istediğinizde eğer aynı cümleleri kullanacaksanız tırnak içinde aldığınız kişinin adını sistematiğe uygun olarak yazmanız halinde sorun oluşturmaz. Ama başkalarının cümlelerini kendinize ait izlenimi vererek alıntı yapmanız durumunda intihal yapmış olursunuz.

İntihal Oranının Önemi Nedir?

İntihal oranının önemi tez yazdığınızda, bildiri veya makalenizi bir dergiye göndermek ve yayınlatmak istediğinizde ortaya çıkmaktadır. Tezinizin kabul edilmesi ve onaylanarak mezun olabilmeniz için üniversiteler arasında farklılık gösterebilen intihal oranları bulunmaktadır. Bilimsel araştırmanızda üniversitenizin belirlediği intihal oranı üzerinde bir oran mevcut ise araştırmanız geri çevrilebilir hatta reddedilebilir.

Bu nedenle intihal oranlarını uygulamalar aracılığıyla basit bir şekilde ölçerek, sınır olarak belirtilmiş intihal oranlarının altına indirecek şekilde bilimsel araştırmalarınızı düzenlemeniz önem arz etmektedir.

İntihal Nasıl Önlenir?

İntihali önlemek için öncelikle faydalandığınız tüm kaynakları belirtmek zorundasınız. Doğrudan aldığınız yerleri tırnak içine alarak bilimsel araştırmanız içerisinde göstermelisiniz. Yine eserlerde aldığınız belli kısımlar olsa da danışmanınızın veya okuyucuların; neyi nereden aldığınızı anlaması ve alıntıya ulaşması için kaynağını doğru bir şekilde yazmalısınız.

Başkasının yazmış olduğu esere ait konunuzla ilgili kısımları kesinlikle kopyalayıp-yapıştırarak tez vb. bilimsel araştırmanızda kullanmayınız. Çalışmayı ve benzer çalışmaları/eserleri okuyarak, not alarak, özgün cümleler kurarak kendi özgün çalışmanızı oluşturunuz.

İntihal Oranı Neden Yüksek Çıkar?

İntihal oranının yüksek çıkmasının başlıca nedeni tez vb. bilimsel araştırmanızı yazarken alanınız ile ilgili kaynak olarak kullandığınız başkalarına ait çalışmalarda yer alan cümleleri olduğu gibi kopyala/yapıştır yaparak kendi çalışmanızda kullanmanızdan kaynaklanmaktadır.

Yüksek intihal oranı temelde başka kaynaklardan içerikleri kopyalayarak kendi çalışmanıza aynı şekilde kullanmanız sonucu ortaya çıkar.

İntihal Oranı Nasıl Düşürülür?

İntihal oranı nasıl düşürülür sorusu intihal ile ilgili cevaplanması gereken en önemli sorudur. Değerli akademisyen adayı sizin için adım adım ve örnekler ile intihal oranı nasıl düşürülür açıklamaktayız.

İntihal oranını düşürmek için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bilgimiz dahilinde olabildiğince açık ve net bir şekilde intihal oranını bilimsel araştırmanızda düşürmenize yardımcı olacağız. Öncelikle bu içeriğimizde detaylı bir şekilde açıkladığımız gibi önemli olan intihal gerçekleştirmemek ve gerçekleşmeden önce önlemektir.

Bilimsel araştırmanızda intihal oranını düşürmek için öncelikle intihali oluşturan cümleleri tespit etmeniz gerekmektedir. Bu tespiti yapabilmeniz için araştırmanızın word dosyası halini yükleyerek intihal raporu alabileceğiniz ithenticate ve turnitin uygulamalarından yararlanmalısınız. Çoğu zaman ücretli olarak size intihal raporu verebileceğini belirten yasadışı işletmeler olabilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız. Neredeyse tüm üniversitelerde yer alan akademisyenlerin intihal raporu alabilecek bir uygulamaya erişimi vardır.

Bu nedenle ilk olarak intihal raporu almak için danışmanınıza, diğer akademisyenlere, hesabı bulunan akademisyen adayı öğrenci arkadaşlarına danışmalısınız. Burada önemli bir diğer nokta ise ücretsiz intihal raporu veren çoğu web sitesinin de güvenilmez olmasıdır. Araştırmanızda intihal olmadığında dahi siz word dosyası şeklinde tez vb. bilimsel araştırmanızı internet ortamına yüklediğinizde bazen intihal oranının %100 çıkması gibi çok kötü durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle yukarıda belirttiğimiz akademide kabul görmüş intihal uygulamalarından rapor almaya çalışmalısınız.

İlk adımı gerçekleştirerek bilimsel araştırmanızın word dosyasının intihal raporunu aldınız. Bu raporda intihale giren (benzerlik gösteren) cümleler farklı renklerde gösterilmektedir. Cümlenin veya paragrafın çoğunluğunu başka bir araştırmadan kopyala/yapıştır yaparak aldıysanız o alanı raporda kırmızıya boyanmış bir şekilde göreceksiniz. Bu renkler en yüksek intihal oranı oluşturandan aza doğru sırasıyla kırmızı, sarı, mavi ve yeşil şeklinde sıralanmaktadır.

İntihal oranını sağlıklı bir şekilde düşürmek için öncelikle intihal raporunda kırmızı olarak işaretlenmiş paragraf ve cümleleri düzeltmelisiniz. Düzeltme yaptıkça word dosyanızı tekrar yükleyerek yeni intihal raporları almalısınız. Bu şekilde intihal oranını nasıl düşürdüğünüzü ve ne kadar düşürdüğünüzü görebilirsiniz.

İntihal Oranını Düşürmek İçin Araştırmanızı Nasıl Düzenlemelisiniz?

İntihal yapıldığı raporda işaretlenmiş olan cümleyi öncelikle kontrol etmelisiniz. Bu cümle literatürde değiştirilmeyecek genel olarak kabul görmüş bir tanım cümlesi ise bu cümleyi ilk kuran esere ulaşmalısınız. Bu cümleyi bire bir aynı şekilde kullandığınız için tırnak içerisinde alıp hiçbir şekilde değiştirmeden kullanabilirsiniz. Fakat intihal oranının düşük çıkması için bu şekilde çok fazla alıntı yapmaktan kaçınmalısınız.

Kontrol ettiğiniz cümle bir tanım cümlesi değilse yorumlanabilir bir cümle ise bu cümlede değişiklik yaparak intihal oranını düşürebilirsiniz.

Örneğin pazarlama kavramının tanımını kendiniz yorumlayarak yazabilirken, Amerikan Pazarlama Derneği’nin pazarlama tanımına çalışmanızda yer vereceğinizde bire bir şekilde kopyala/yapıştır yaptıktan sonra o tanıma ait tüm cümleleri tırnak içerisinde almalı ve italik olarak göstermelisiniz (Bazı üniversitelerin tez yazım kılavuzunda farklılık gösterebilir).

Hangi cümleleri yorumlayabileceğinizi ve hangilerini değiştiremeyeceğinizi net bir şekilde anladığınızda artık düzenlenebilir cümleler üzerinde değişiklik yapmaya başlayabilirsiniz.

İntihal içeren paragrafı dikkatlice okumalı ve kendi cümleleriniz ile anladıklarınızı yorumunuzu katarak o cümleleri yenilemelisiniz. Tabi ki kendi cümleleriniz ile yenilediğiniz paragraflar tamamen sizin fikirleriniz olarak belirtilemez. İntihal olmaması için esinlendiğiniz kaynağa atıf yapmalısınız.

İntihal Oranı Düşürme Tekniği Örnekleri

İntihal İçeren Cümle: İntihal oranı nasıl düşürülür sorusu pek çok akademisyen adayı tarafından araştırılmaktadır (bilimselanketler, 2021).

Yukarıdaki cümleyi bire bir kopyala yapıştır yapmaktan kaçınarak şu şekilde düzenleyebilirsiniz:

İntihalsiz Cümle: Birçok akademisyen adayı tarafından intihal oranının nasıl düşürüleceği konusu önemlidir ve bu konu yaygın bir şekilde araştırılmaktadır (bilimselanketler,2021).

İntihal oranı düşürme konusunda desteğe ihtiyacınız varsa canlı destek üzerinden bizimle iletişime geçerek danışmanlık hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

İntihal Oranı Kaç Olmalı ?

 Tez intihal oranının belirli bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu tezinizi kabul edecek kurum tarafından tez yazım kılavuzunda bulabileceğiniz bir bilgidir. Bazıları hiç intihal kabul etmezken bazıları %20’ye kadar kabul edebilmektedir. Tez yazım kılavuzundaki bilgiye göre intihal oranına dikkat edilmelidir.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir