Tez Konusu Belirleme

Konu seçimi tek aşamalı bir işlem değildir. Konunun belirlenmesi ve geliştirilmesi tüm araştırma boyunca devam edecek olan bir süreç olmaktadır. Konu kararlaştırılmasından önce olabildiğince fazla kaynağa başvurulmalıdır ve belirli düşünme süreci geçirmek gerekir.

Genel başvuru kaynaklarını inceleme: Araştırma, kuşkusuz bilgi, deneyim veya ilgi alanıyla ilgili bir sorunun incelenmesine yönelik olacaktır. Araştırmacı ilk iş olarak, düşündüğü konuda yeterli sayıda genel başvuru kaynakları bulup okumalıdır. Bütün kaynakların gözden geçirilmesi ile araştırmacı konunun farklı yönleri hakkında bilgi sahibi olur.

Önceki çalışmaları elde etmek: Konu seçiminde yapılan işlerden birisi de daha önce yapılan çalışmaların gözden geçirilmesidir. Kaynak araştırması yapılarak daha önce uzman kişiler tarafından yapılmış çalışmalara öncelik verilmelidir. Bu çalışmalar bilimselliği onaylanmış çalışmalardır.

Kütüphaneler: Araştırmacı, konu ile ilgili temel kaynaklara ulaşmak üzere basılı veya bilgisayarlı kütüphane katalogları üzerinde konu, yazar, kitap veya anahtar kelimelere göre arama yapabilir. Yapılan bu ilk okuma konu ile ilgili kavram ve anahtar kelimelerin belirlenmesinde önemli ölçüde yardımcı olur.

İnternet: Araştırmacı, konu ile ilgili olarak belirlediği anahtar kelimeleri internet sayesinde yığınla bilgiye ulaşma olanağı sağlamaktadır. Bu kaynakların bir bölümünü kütüphaneden ulaşırken bir kısmını da internetten elde edebilmektedir.

Yedek konular belirlemek: Yeterli sayıda kaynak bulunmadığında araştırma konusu belirlenen zamanda bitirilemeyeceği için önceden yapılan çalışma ile başka konuların bulunmasında yardımcı olacaktır.

Konu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

Orjinallik: Araştırmanın amacı bilimsel sürece ve soruna odaklanmalıdır. Çalışma orjinal olmadığında çözüm bulunamayacağı ve yineleceği için özgün konular seçilmeli ve bir görüşü kanıtlamaya yardımcı olmalıdır.

Önem: O konudaki uzman kişilerin görüşleri ile bilgilerin geliştirilmesini ve çözüm getirmesini sağlayan her çalışma bizim için önemlidir.

İlgi: Araştırmacı konu ile ilgili uzun zaman araştırma halinde olacağı için araştıracağı konuya ilgi duyması gerekmektedir.

Bilimsel yeterlilik: Araştırmanın seçmiş olduğu konu araştırmacının bilgi kapasitesi ile aynı doğrultuda olmalıdır.

Kaynak yeterliliği: Araştırmanın devamının sağlanması için kaynak sayısının yeterli sayıda olması gerekmektedir. Araştırmacı konuyu belirlerken kütüphaneden ve internetten yapmış olduğu çalışmalarda kaynak sayısını da göz önünde bulundurmalıdır.

Zaman: Başarılı bir çalışma olabilmesi için çalışma ile zaman kavramı iç içe olmalıdır. Her çalışmanın bitirme süreleri farklı olduğu için bu husus da dikkat edilmesi gereken durumlar arasındadır.B

Bu makaleyi faydalı bulduysanız yorum yapmayı ve yıldız vermeyi lütfen unutmayınız.

Bu desteğiniz bizi motive edecek ve sizler için daha iyi içerikler hazırlamamızı sağlayacaktır. 

Teşekkür ederiz  bilimselanketler.com ailesi

[ratings]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.