Tez Konusu Belirleme

Tez Konusu Belirleme

Tez Konusu Belirleme

Değerli akademisyen adayı bu içerikte tez konusu belirleme konusunda olabildiğince deneyimlerimizi açık bir şekilde sizlere aktararak tez konusu belirlemeniz sırasında sizlere yardımcı olmayı amaçlamaktayız. Tez konusunun belirlenmesi zorlu bir süreçtir.

Belirleyeceğiniz konuyu kimi zaman bireysel olarak seçebilseniz de çoğunlukla tez konusundaki nihai kararlar danışmanlar ile birlikte verilmektedir. Fakat danışmanınız ile olabildiğince çalışmaya istekli olduğunuz konuları paylaşmanız keyifli bir tez yazma dönemi geçirmenizi sağlayabilir.

Bu nedenle öncelikle tez konusunu özetle nasıl belirleyebileceğinizi ve tez konusunun belirlenmesi sırasında dikkat etmeniz gereken noktaları size aktaracağız. Tez konusu seçiminde ilgi, bilgi, kaynak, zaman, bilimsellik ve yapılabilirlik en önemli konu başlıkları arasında yer almaktadır.

Basit bir örnek senaryo ile tez konusunun nasıl belirleneceğini açıklayacak olursak; okuduğunuz bölüm ve alan ile ilgili bilimsel dergilerin güncel yayınlanan makale konularını incelemek (ulusal ve uluslararası), aynı zamanda ulusal tez merkezi sitesini ziyaret ederek alanınız ile ilgili gerçekleştirilmiş Doktora ve Yüksek Lisans tezlerini incelemek size kolaylıkla fikir verebilir.

Bu ilk adım sonrasında konular arasında ilginizi çeken ve çalışmaktan keyif alacağınız, aynı zamanda danışmanınızın onay vereceği bir tez konusu belirlemeniz çok kolay olacaktır. Tez konusunu belirlemeniz ardından nihai kararı vermeden önce o konuyla ilgili internet, kütüphane, ulusal tez merkezi, bilimsel dergiler vb. platformlarda araştırma yapmalısınız. Böylece konunuz ile ilgili yeterli kaynak olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Tez konusu belirleme seçimi tek aşamalı bir işlem değildir. Konunun belirlenmesi ve geliştirilmesi tüm araştırma boyunca devam edecek olan bir süreçtir. Konu kararlaştırılmasından önce olabildiğince fazla kaynağa başvurulmalıdır ve belirli düşünme süreci geçirilmelidir.

Aşağıda sizleri olabildiğince detaylı bir şekilde bilgilendirmekteyiz. Yine de kimi zaman akıllarda soru işaretleri kalabilir. Bu noktada yazımıza yorum yaparak destek alabilirsiniz. Sizlere bilimsel araştırmalarınızda ücretsiz danışmanlık vermekten mutluluk duyarız.

Tez Konusu Belirleme Yöntemleri

Tez konusunun belirlenmesinden önce kesinlikle tez konusu hakkında yeterli kaynak olup olmadığı ve belirleyeceğiniz konuya ilginizin olup olmadığını bilmelisiniz. Araştırma, kuşkusuz bilgi, deneyim veya ilgi alanıyla ilgili bir sorunun incelenmesine yönelik olacaktır. Araştırmacı olarak, düşündüğünüz konuda yeterli sayıda kaynakları bulup okumanız gerekmektedir. Bütün kaynakları gözden geçirmeniz sonucunda tez konusu olarak araştırmak istediğiniz konunun farklı yönleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Önceki Tez Çalışmalarının Tez Konularını İncelemek

Tez konusu belirlenmesi sırasında yapılan işlerden birisi de daha önce yapılan çalışmaların gözden geçirilmesidir. Kaynak araştırması yapılarak daha önce uzman kişiler tarafından yapılmış çalışmalara öncelik verilmelidir. Bu çalışmalar bilimselliği onaylanmış çalışmalardır. Doktora Tezleri, Yüksek Lisans Tezleri ve alanınız ile ilgili yayınlanmış makaleler size yol gösterici olacaktır.

Kütüphaneler Aracılığıyla Tez Konusu Belirlemek

Tez konusunu belirlemeye yönelik temel kaynaklara ulaşmak üzere basılı veya bilgisayarlı kütüphane katalogları üzerinde konu, yazar, kitap veya anahtar kelimelere göre arama yapabilirsiniz. Yapılan bu ilk okuma konu ile ilgili kavram ve anahtar kelimelerin belirlenmesinde önemli ölçüde yardımcı olur. Konu belirlendikten sonra o konu ile ilgili anahtar kelimelerin ortaya çıkartılması, araştırma sırasında bilgiye sizi daha kolay ulaştıracaktır.

Tez Konusu Belirleme Yöntemleri

İnternet Araştırması ile Tez Konusunun Belirlenmesi

Araştırmacı, tez konusu ile ilgili olarak belirlediği anahtar kelimeleri internet sayesinde yığınla bilgiye ulaşma olanağı sağlamaktadır. Bu kaynakların bir bölümünü kütüphaneden ulaşırken bir kısmını da internetten elde edebilmektedir.

Tez konusu seçerken nelere dikkat edilmeli?

Tez konusu seçerken dikkat edilmesi gereken bir çok şey bulunmaktadır. Sizler için en önemli olduğunu varsaydıklarımızı listeleyerek açıklamaya çalıştık.

Tez Konusunun Orijinalliği & Özgünlüğü:

Yüksek Lisans tezlerinde akademi dünyasına ilk adımı atıyor olmanızdan dolayı araştırma konusunun özgünlüğü üzerine çok fazla odaklanılmamaktadır. Burada bahsedilen özgünlük ve orijinallik kavramları tez içeriğinde yapılan kopyala/yapıştır konusundan farklıdır. Bilime özgün bir çalışma ile katkı sağlamak ile ilgilidir. Genel olarak Doktora Tezleri konu bakımından benzersiz yani orijinal olmaktadır.

Yüksek lisans öğrencilerinin akademik yazıma, bilimsel süreçlere ve çözümlere odaklanması beklenmektedir. Tabi ki her zaman özgün bir konu bularak çalışmak en doğrusu olacaktır. Tez konusu orijinal olmadığında çözüm bulunamayacağı ve literatürde yer alan diğer önceki araştırmaları tekrar edeceği için özgün konular seçilmeli ve bir görüş kanıtlanmaya çalışılmalıdır.

Tez Konusunun Önemi:

O konudaki uzman kişilerin görüşleri ile bilgilerin geliştirilmesini ve çözüm getirmesini sağlayan her çalışma bizim için önemlidir. Bilimi bir adım ileriye ufacık bir nokta kadar dahi taşıyabilecek, katma değer sağlayacak tüm bilimsel araştırma konuları önemlidir.

Tez Konusunun Önemi

Tez Konusuna Olan İlginiz:

Araştırmacı olarak konu ile ilgili uzun zaman araştırma halinde olacağınız için araştıracağınız konuya ilgi duymalısınız. En azından bir kaç dönem boyunca aynı konu üzerinde okumalar ve araştırmalar gerçekleştireceksiniz. Tez konusunu kesinlikle ilginizin olduğu ve çalışmaktan keyif alacağınız bir alanda seçmenizi öneririz.

Tez Konusunun Yapılabilirliği:

Tez konusunun yapılabilir/ölçeklenebilir olması çoğu araştırmacı ve danışmanlar tarafından unutulmaktadır. Fakat tez konusu seçerken en çok dikkat etmeniz gereken konu olduğunu düşünüyoruz. Yıllardır akademik araştırmacıların tez, makale ve bildirileri için veri toplama hizmeti vermekteyiz.

Konuya ilgi duyabilirsiniz, danışmanınız sizi belirli bir konuda tez yazmaya yönlendirmiş olabilir. Fakat yıllarca emek vereceğiniz ve sonunda bitmeyecek bir çalışmaya başından başlamamak daha doğru değil mi?

Özellikle bir anket çalışması, mülakat vb. şekillerde konunuzu, hipotezlerinizi test edeceğiniz veriler toplamayı düşünüyorsanız olabildiğince kolay bir şekilde veri toplayabileceğiniz bir hedef kitlesi & konu seçmelisiniz.

Örneğin üst düzey yöneticilerden veri toplamanız gereken bir tez çalışması için bir çok şirketten özel veri toplama izinleri almalısınız. İzin aldıktan sonra da bu üst düzey yöneticileri size yanıt vermeleri için ikna etmelisiniz. İkna ettikten sonra topladığınız verilerin anlamlı olması ve analiz kısmına geldiğinizde doğru sonuçlar vermesi gerekir.

Bu nedenle özellikle konu ve hedef kitlesi seçimlerinizi çok dikkatli yapmalısınız.

Sizlere bu konuda ücretsiz danışmanlık hizmeti verebiliriz. Bize bilimselanketler.com sitemizin canlı desteği üzerinden veya bu içeriğe yorum yazarak her zaman ulaşabilirsiniz.

Tez Konusunun Bilimsel yeterliliği:

Araştırmacının seçmiş olduğu konu araştırmacının bilgi kapasitesi ile aynı doğrultuda olmalıdır.

Tez Konusunun Kaynak yeterliliği:

Araştırmanın devamının sağlanması için kaynak sayısının yeterli sayıda olması gerekmektedir. Araştırmacı konuyu belirlerken kütüphaneden ve internetten yapmış olduğu çalışmalarda kaynak sayısını da göz önünde bulundurmalıdır.

Örneğin konuyu belirlediniz ve hipotezlerinizi kurdunuz. Araştırma bulgularınızı kıyas edebileceğiniz önceki araştırmalar mevcut mu? Araştırma konunuza ilişkin anket veya mülakat soruları var mı? Anket ölçeklerinin güvenilirlik ve geçerliliği sağlanmış mı?

Not: Bazen özgün araştırmalarda anket ölçekleri geliştirmek gerekebilir. Bu durum başlı başına zorlu ve uzun soluklu bir süreç olacaktır.

Zaman:

Başarılı bir çalışma olabilmesi için çalışma ile zaman kavramı iç içe olmalıdır. Her çalışmanın bitirme süreleri farklı olduğu için bu husus da dikkat edilmesi gereken durumlar arasındadır.

Yedek Tez Konuları Belirlemeyi Unutmayın

Yedek Tez Konuları Belirlemeyi Unutmayın!

Yeterli sayıda kaynak bulunmadığında araştırma konusu belirlenen zamanda bitirilemeyeceği için önceden yapılan çalışma ile başka konuların bulunması sizi oldukça rahatlatacaktır. Stresten uzak, kolayca ve keyifle tamamlayacağınız tez konuları belirlemenizi temenni ederiz.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir