Hipotez Nasıl Oluşturulur ?

Hipotez Nasıl Oluşturulur ?

Hipotez Oluşturma Adımları

  • Her araştırmanın bir hipotezi olmalıdır. Hipotez, araştırılmak üzere belirlenen soruna verilen bir ön yanıt veya ona karşı önerilen bir ilk çözüm niteliğindedir.
  • İlk okuma sırasında edinilen bilgiler, yapılan gözlemler ve geçirilen düşünme süreci, araştırma tezinin oluşturulmasına yardımcı olur.
  • Hipotez henüz doğruluğu sınanmamış bir önermedir. Fakat hiçbir zaman da kör ve rasgele bir görüş değildir; tersine, birtakım ön çalışmalara, deneyim, gözlem ve akıl yürütme faaliyetlerine göre oluşturulmuştur.
  • Eğer çalışma boyunca edinilen bilgiler ve varılan sonuçlar Hipotezi kanıtlamıyor veya yalnızca bir ölçüde destekliyorsa, Hipotezin de bu yeni bilgilere uyacak biçimde değiştirilmesi gerekir.
  • Unutmamak gerekir ki, Hipotez bilim ahlakının bir gereği olarak, hiçbir zaman veriler değiştirilerek veya gözardı edilerek desteklenecek bir görüş ya da ön yargı değildir.
  • Hipotez, araştırmaya belli bir bakış açısı kazandırır ve çalışmanın yönünü belirler.
  • Bir araştırmada hangi malzemenin ilgili olduğu, araştırma sürecinde ne tür bilgilere gerek duyulduğu ve nelere yakından dikkat edileceği, o araştırmanın Hipotezine bağlıdır.

Hipotezin nasıl oluşturulacağı konusunda bir fikir sahibi olduysanız aşağıda yer alan hipotez testi nedir içeriği daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlayabilir.

Hipotez Testi Nedir?

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir