Lojistik regresyon nedir?

Lojistik regresyon nedir?

Lojistik Regresyon

Bir veya birden fazla bağımsız değişkeni bulunan ve bir sonucu belirlemek için kullanılan istatistik yönetimidir. Var olan bir veri kümesinin analizi sonucu iki olası sonucu bize verir. Doğrusal sınıflandırma problemlerinde kullanılır.

                Lojistik regresyon, ikili(binary) 1 veya 0 olarak kodlanmış verileri içerir.

Örneğin; veri kümesini analizi sonucu makinenin bize kişinin hipertroid olup olmadığını bulacağı bir lojistik regresyon analizi için, sonuç 1 ise sonuç hipertroid, 0 ise hipertroid değil yani negatif, diyebiliriz.

                Bu örnekten yola çıkarak  lojistik regresyonun amacını şu şekilde açıklayabiliriz; iki yönlü karakteristiği olan bağımlı değişkenle ilgili bir dizi bağımsız değişken arasında uygun ilişkiyi tanımlamak için en uygun modeli bulmaktır.

Lojistik regresyon analizinde dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Bağımsız değişkenler arasında uygun olan tüm değişkenlerin modele dahil edilmesi, böylece model yetersizliğinin önüne geçilebilir.
  • Bağımsız değişkenler arasından uygun olmayan tüm değişkenlerin modelden dışlanması, böylelikle model karmaşıklıktan kurtulur ve yorumlanması kolay bir hal alır.
  • Tekrarlanmış ölçümlerden kaçınılmalıdır.
  • Bağımsız değişkenlerin ölçüm hataları küçük olmalı ve kayıp veri (missing value) olmamalıdır. Hatalar büyük olursa model yanlı ve yetersiz olur.
  • Bağımsız değişkenler birbiriyle ilişkili olmaması gerekmektedir.
  • Uç değerler olmamalıdır.
  • Örneklem sayısı model kurulmasının sağlığı için büyük olmalıdır.

Lojistik regresyon analizi ile ilgili Knime Analytics üzerinden yapılmış örnek çalışmaya bir sonraki makalemizde yer verilmiştir.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir