Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi

Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi

Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi

Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi: Basit doğrusal regresyon modeli birçok durum için elverişli olabilir ancak gerçek hayatta birçok modelin açıklanması için iki veya daha fazla açıklayıcı değişkene gerek duyulmaktadır. Birden çok açıklayıcı değişkenli modeller çoklu regresyon modeli olarak adlandırılmaktadır.

Çoklu Doğrusal Regresyon Analizinde Hipotez Testi

Çoklu doğrusal regresyon modelinde H0 hipotezi tüm regresyon katsayılarının sıfıra eşit olduğu şeklinde kurulurken, Ha hipotezi en az bir Beta (B’ i) ‘nin sıfırdan farklı olduğu şeklinde kurulur. Parametrelerin tek tek istatistiksel olarak anlamlılığı için t testi ve modelin bir bütün olarak anlamlı olup olmadığını test etmek için ise F testine bakılır.

Çoklu Doğrusal Regresyon Modelinin Varsayımı

  1. Normal dağılım
  2. Doğrusallık
  3. Hata terimlerinin ortalaması sıfırdır.
  4. Sabit varyans
  5. Otokorelasyon olmaması
  6. Bağımsız değişkenler arasında çoklu bağlantı olmaması.

Lojistik regresyon ve regresyon analizi hakkında bilgi almak isterseniz ilgili içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Akademik hayatınızda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir