Tez Sunumu Örnekleri

Tez Sunumu Örnekleri

Tez Sunumu Örnekleri

Değerli akademisyen adayı, tez sunumu örnekleri araştırması yapıyorsanız araştırmanızın zor olan bölümünü başarıyla tamamlamışsınız demektir. Emek vererek hazırlamış olduğunuz bilimsel araştırmanızı doğru bir şekilde sunmak çalışmanın başarıyla tamamlanması için önem arz etmektedir. Size bu içerikte olabildiğince ekibimizde yer alan Yüksek Lisans ve Doktora mezunlarının deneyimlerini aktarmaya çalışacak ve son olarak birkaç adet tez sunumu örnekleri paylaşacağız.

Kimi zaman okuduğunuz üniversiteye ait enstitü sayfasında belirli bir sunum şablonu bulunurken, çoğu zaman bu sunumu bireysel olarak hazırlamanız gerekebilmektedir. Önerimiz öncelikle danışmanınıza daha önce mezun ettiği ve kendisinin de sunumlardan memnun kaldığı örnek alabileceğiniz tez sunumlarını sizinle paylaşmasını rica etmek olacaktır. Fakat yine de bazen danışmanınız bunu öncelikle sizin hazırlamanızı ve sonrasında kendisinin onayını sunmanızı isteyebilir. Fakat her zaman sunum öncesinde danışmanınız ile tez sunumunuzu paylaşmalı ve fikirlerini almalısınız.

Doktora Tez sunumu ve Yüksek Lisans Tez sunumu örnekleri arasında büyük farklılıklar olmasa da içerik genişliği açısından değişiklik gösterdiğini belirtebiliriz. Ön bilgi olması açısından tez sunumlarının literatür bölümü yerine ağırlıklı olarak araştırmanın bulgularını içermesi gerektiğini bilmelisiniz. Sunum içerisinde çok fazla literatür bilgisi ve paragraf bulunması sağlıklı bir şekilde sunum yapmanızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle temelde az cümle ile daha çok araştırma bulgularına ait tablolar, öneriler, yorumlar, sonuçlar ve tartışmaya ağırlık vermelisiniz.

Aşağıda çok detaylı bir şekilde tez sunumu hakkında bilgiler paylaşılmıştır.

Tez Savunmasına Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

Yüksek Lisans ve Doktora tezi yazıldıktan sonra birçok işlem bulunmaktadır. Bunların en başında, tezinizin Enstitü tarafından yayımlanan tez yazım kılavuzuna göre tezin düzenlenmesidir. Tezinizin Enstitünüzün belirlemiş olduğu tez yazım kurallarına göre yazılması ve tez şablonuna  göre tezinizin düzenlenmesi, oldukça önemlidir. 

Çünkü, tez savunmasına girmeden önce bu işlemleri halletmeniz, tezin savunmadan tek seferde geçmesini sağlayacaktır. Tezinizin savunmada, tez jürileri tarafından uzatılmasını istemiyorsanız eğer, tezinizi enstitünüzün belirlemiş olduğu kurallara göre, düzenleyiniz.  Tezinizin düzenlemesi bittikten sonra, Yüksek Lisans sunumu yapacak öğrenciler; üç adet çıktı alıp tez savunmasına girmeleri gerekmektedir. 

Üç adet çıktı almalarının nedeni; Yüksek Lisans öğrencilerinde üç jüri üyesi bulunmaktadır. Doktora tez öğrencileri ise, beş adet çıktı alıp savunmaya girmeleri gerekmektedir. Doktora öğrencilerinde, beş adet jüri üyesi bulunmaktadır.

Tez Savunma Sunumu Nasıl Hazırlanmalıdır?

Tezimizi düzenleyip, tez savunmasına hazır hale geldikten sonra yapmanı son bir işlem bulunmaktadır. Oda tezinizin Power Point sunumu hazırlamak. Power Point sunumunun iyi hazırlanması tezin geçmesini belirleyecek en önemli unsurdur. 

Çünkü, bir yüksek lisans tezi ortalama 100 sayfadır ve bir doktora tezi ortalama 200 sayfadır. Jüri üyeleri sayfaların tek tek incelemesini yapamayacaklarından dolayı, tezin faydalarını, hedeflerini ve sonuçlarını Power Point, sunumunuz’dan öğrenecekler. Bu nedenle, tezinizi iyi açıklayan güzel bir sunum hazırlayınız.

Tezinizin sunumunu güzel hazırladığınız ve tezinizi iyi bir şekilde çalıştığınız takdirde, teziniz onaylanacak ve mezun olacaksınız. Tez sunum örneğine aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz. Tezinizi bu sunuma göre hazırlayabilirsiniz.

Tez Savunma Sunumu

Öneriler

a. Tez yazım kurallarının detaylıca okunmuş olması ve çalışmanın belirtilen kurallara
uygun hazırlanmış olması gerekmektedir.


b. Yapılan çalışmanın anlatılabilmesi için kısa slayt hazırlanması gerekmektedir:

 • Çalışmayı en iyi anlatacak görsellikler ile zenginleştirilmiş özet bir slayt
  hazırlanmalıdır.
 • Slayt sayfa sayısı 15’i geçmemelidir.
 • Slayt hazırlanırken zıt renklerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Siyah-beyaz, sarı-mavi, kırmızı-yeşil gibi projeksiyon ile yansıtıldığında arka fonun üzerinde rahatlıkla okunabilecek yazı renkleri seçilmelidir.
 • Hazırlanan slayt ile 5-10 dakika içerisinde sunuş tamamlanmalıdır ve soru-cevap kısmına geçilmelidir.

c. Savunmaya girmeden önce tezin iyice okunması ve teze hakim olunması önerilir. Eğer çalışma grup halinde yapılmış ise, her bir öğrencinin sadece kendi çalışmasına değil, tezin tamamına hakim olması önemlidir.

d. Güzel bir renk uyumu içeren, fazla aşırılığa kaçmayan kıyafet ya da takım elbise giyilmesine dikkat edilmelidir. Kıyafet seçiminiz, kendinize ve karşınızdakine vermiş olduğunuz değerin göstergesi niteliğindedir.

e. Tez savunmasında tezin konusu uzunca anlatılmamalıdır. Bunun yerine;

 • Neden bu konu seçilmiştir?
 • Tezin başlıkları neye göre belirlenmiştir?
 • Bu konunun belirlenmesinde rol oynayan sorunlar nelerdir?
 • Literatür taraması yapılırken ulaşabildiğimiz kaynaklar nelerdir ve ne türdedir?
 • Tezin yazılması sürecinde hangi metotlar kullanılmıştır?
 • Bu tez ile hangi alanda hangi eksiklikler doldurulmaya çalışılmıştır? vb. sorulara çalışmayı yapan öğrencinin cevap vermesi beklenir.

f. Savunma sınavı esnasında, öncelikle akademisyenler tarafından sizlere sorulan sorular sonuna kadar dinlenilmelidir ve soru tamamlandıktan sonra cevap verilmelidir. Soru sorma esnasında akademisyenlerin sözünün kesilmemesine dikkat edilmelidir.

g. Jüride bulunan akademisyenlerin sorularına kısa ve net cevaplar verirken jüri üyeleri ile tartışmaya girmekten kaçınılmaya özen gösterilmelidir.

h. Jürideki akademisyenlerin çalışmalarınız hakkındaki düzeltme ve diğer konulardaki tavsiyeleri dikkate alınmalı ve not edilmelidir.

i. Detaylı bilgi sahibi olmadığınız bir konu ile ilgili soru gelmesi durumunda, yanlış bilgiler verilmeye çalışılmamalıdır. Cevaplayamadığınız sorularda o konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığınız açıkça belirtilmelidir.

j. Saygı çerçevesinde, sabırlı bir tutum ile tez/proje savunması gerçekleştirilmelidir.

Yüksek Lisans Tez Savunma Sunum Örneği

Daha önce Doktora ve Yüksek Lisans Tez savunma sunum örnekleri arasında başlıklar açısından büyük bir farklılıkların olmadığını belirtmiştik. Fakat içerik genişliği açısından (hipotezler, analizler, bulgular vb.) doktora tez sunumları yüksek lisans tez sunumlarına göre çok daha fazla detaylıdır.

Yüksek Lisans Tez Savunma Sunum Örneği

Yukarıdaki linke tıklayarak tez savunma sunum örneğine erişebilirsiniz. Bu sunumun tüm hakları saklıdır. Sadece bireysel olarak örnek kapsamında yararlanmak için kullanabilirsiniz. Farklı platformlarda paylaşmak, çoğaltmak, izinsiz kullanmak yasaktır.

İçerik

 • Amaç
 • Giriş
 • Materyal ve Metot
 • Bulgular ve Tartışmalar
 • Sonuçlar

Sunumda dikkat edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle mutlaka üzerinize rahat giysiler giyin. Giyeceğiniz kıyafetler o günün önemine de layık olsun; çok abartılı olmamak kaydıyla biraz şık giyinmenin kimseye zararı olmaz. Bu hem kendinizi iyi hissettirir hem de jürinin gözünde iyi bir puanla maça başlarsınız. Rahat ve terletmeyen kıyafetler giymeniz sizin için iyi olacaktır, çünkü gelebilecek bazı zor sorular karşısında vücut stresten ve heyecandan ter salgılar. Giyilen kıyafetlerin insan psikolojisine etkisi sandığınızdan daha büyük, inanın.
 • Jüriden bir gün önce mutlaka bir tekrar yapın; böylece kendinizi daha hazır hissedersiniz. Unutmayın, şu an üzerinde çalıştığınız konu hakkında sizden daha taze bilgiye sahip bir kişi yok o odada. Orada patron sizsiniz; tüm detaylara hâkimsiniz ve her soruya karşı hazırlıklısınız. Şimdi sahneye çıkın ve otoritenizi gösterin.
 • Mutlaka su getirin. Bu da nereden çıktı demeyin. Tezinizi savunurken tüm gözler sizin üzerinizde olacak ve devamlı konuşacaksınız. Boğazınızın kurumasını engellemek ve arada bir zaman kazanmak için su içebilirsiniz. Basit bir şey gibi gelebilir ama sadece bu yüzden berbat bir jüri geçiren çok kişi var. Bu arada suyu azar azar için, yoksa bir de tuvalet problemi ile uğraşırsınız.
 • Sunum tekniklerinizi geliştirin. Jüri karşısında dururken anlattıklarınız kadar hareketleriniz ve tavırlarınız da dikkat çeker. Bu yüzden bir gün önce tekrar yaparken nasıl göründüğünüzü, nasıl hareket ettiğinizi ayna karşısında kontrol edin. İşin heyecanına kapılıp sorular sırasında tırnaklarınızı yemediğinizden emin olun. Size tavsiyemiz TED sunumlarından en iyi olanlarını izleyin, oradaki duruş ve anlatış biçimlerini iyi inceleyin.

Not: Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sorularınızı yanıtlamaya çalışarak sizlere destek olacağımızı bilmenizi isteriz. Sunumunuzda başarılar dileriz.

Akademik anketiniz için veri toplama hizmetimizden yararlanmak ister misiniz?

Bilimsel araştırmanız kapsamında veri toplamaya ihtiyacınız varsa Anket Teklif Formu veya Canlı Destek aracılığı ile bize ulaşarak detaylı bilgi talep edebilirsiniz. Ekonomik fiyat ve kısa süre içerisinde doğru katılımcı verisi toplamayı garanti ediyoruz. Yapay zeka destekli yazılımız aracılığı ile kısa süre içerisinde bilimsel veri toplama sürecini tamamlayabilirsiniz.

İşletmemiz hakkında detaylı bilgi almak için hakkımızda sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 2018 yılından günümüze binlerce akademisyene destek olduk. Bilimsel araştırmalarınızın doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ayrıca ücretsiz olarak sizleri bilgilendirmekteyiz. İşletmemiz bilimsel etik ve kanunlar çerçevesinde tamamen yasal olarak hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir